Diyabet Tip 1

Tarih: 7 Eylül 2012Kategori: DiyabetYorum Yok

Diyabet yada diğer adıyla şeker hastalığının sebebine bağlı olarak iki farklı tip vardır. Biz bu yazımızda tip 1 olarak bilinen diyabeti anlatacağız.
Yaşamımızı devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyacımız vardır. Bu enerjiyi yediğimiz besinlerden sağlarız. Enerji vücutta bulunma oranına göre karbonhidrat, protein ve yağların yakılması ile elde edilir. Ancak en önemli enerji kaynağı glikoz adı verilen basit şekerdir. Özellikle beyin sadece glikoz kullanır. Bu sebeple çok büyük öneme sahiptir. Kanda bulunan şeker yani glikozun beyin ve diğer hücrelere taşınması içinde pankreas bezinden salgılamakta olan insüline ihtiyaç vardır. Eğer bu insülin salgılanmazsa yada yetersiz gelirse o zaman bu hastalık Tip 1 Diyabetes Mellitus olarak adlandırılır.
Tip 1, genelde çocuklarda çıksa da her yaşta olabilir. Diğer ismi de juvenil diyabettir. Ülkemizde bulunan şeker hastalarının %10′unun bu tipte olduğu biliniyor. Temel sebebi vücudun bağışıklık sistemlerinin kendi hücrelerini düşman olarak görüp yok etmesidir. Bu durumda bağışıklık sistemi pankreas beta hücrelerini tahribata uğratarak insülin salgısını engeller.

Kaynak: www.metabolikcerrahi.com

Benzer Yazılar

Etiketler: ,

Cevapla

Son Yorumlar

© Diyabet Belirtileri – Diyabet Tedavisi 2017 Diyabet Belirtileri ve Diyabet tedavi yöntemleri hakkında bilgiler içerir. Hiç Bir Tıbbi Sorumluluk Kabul Etmez.

Google Site Map - Diyabet Belirtileri - Google


Tip 2 Diyabet Belirtileri hakkında bilgiler veren internet sitesi. Obezite Ameliyatı hakkında bilgiler.